شبیه سازی کنسولهای قدیمی در اندروید باکس

در این مقاله به معرفی بهترین شبیه سازهای کنسولهای قدیمی برای اندروید باکسها پرداخته می شود

یکی از مزایای پلتفرم اندروید وجود نرم افزارهای شبیه ساز فراوان برای کنسولهای نوستالژیک قدیمی می باشد که برای بسیاری خاطره انگیز است. از معروفترین این نرم افزارها، نرم افزار RetroArch می باشد که تمامی کنسولهای، سگا، نینتندو و سوپر نینتندو و پلی استیشن را ساپورت می کند. شما می توانید آن را از این لینک دانلود کنید. کار کردن با این نرم افزار در اندروید باکس مشکل است چون از ماوس پشتیبانی نمی کند و صرفا با جویستیک کار می کند. ضمن اینکه داخل نرم افزار برای اجرای بازی های هر کنسول باید هسته های مربوطه نصب شود. نرم افزار معروف دیگر Mame4roid می باشد که از بازی های اکثر کنسولهای قدیمی حمایت می کند. در داخل این برنامه فولدر رام بازی های خود را مشخص میکنید و به صورت اتوماتیک آنها را شناسایی می کند. این نرم افزار دسته بازی را به صورت اتوماتیک می شناسند و چهار دکمه نیز در اطراف صفحه وجود دارد که با ماوس جهت ورود به بازی می توان آنها را لمس نمود. این نرم افزار را از این سایت میتوانید دانلود کنید. رام بازی نسخه الکترونیکی نوار بازی کنسولهای قدیمی می باشد. رامهای این نرم افزار مخصوص خودش است ولی به وفور در اینترنت یافت می شود. مثلاً این سایت مرجع خوبی برای دانلود رامهای این نرم افزار می باشد.
یکی از بهترین شبیه سازهای کنسول نوستالژیک سگا نرم افزار super md می باشد که می توانید از این سایت دانلود کنید. هنگام ورود به نرم افزار باید فولدر رامها را برای آن مشخص کنید و به صورت اتوماتیک حافظه را جستجو نمی کند. پیدا کردن فولدر کمی سخت است ولی به دنبال فولدر mnt و سپس sdcard باشید اگر رام بازی را در حافظه دستگاه ذخیره کرده اید. نرم افزار جویستیک را به صورت اتو ماتیک شناخته و ارتباط برقرار می کند. می توانید رامهای بازی را از این سایت دانلود کنید و از حالت فشرده خارج کنید. از بهترین نرم افزارهای شبیه ساز کنسولهای نینتندو و سوپر نینتندو، نرم افزار Retro 16 می باشد که می توانید از این لینک دانلود کنید. ضمنا همواره باید این نرم افزار را بروز رسانی کنید. هنگام ورود به نرم افزار به صورت اتوماتیک رامهای بازی در دستگاه شما را اسکن و لیست می کند و با دسته بازی نیز ارتباط برقرار می کند. رامهای بازی برای این نرم افزار را می توانید از این سایت دانلود کنید.
البته نرم افزار کنسول نینتندو ۶۴ که از اولین کنسولهای سه بعدی دنیا است را حمایت نمی کند. موارد فوق به جز نرم افزار Retro Arch همگی توسط تیم ما تست شده هستند. شبیه سازهای خوب دیگر که می توان استفاده نمود و تست شده هستند، نرم افزار snes9x می باشد که از کنسول عالی نینتندو ۶۴ هم حمایت می کند و رام های بازی را می توان از این سایت دانلود کنید ولی ما توصیه نمی‌کنیم چون بعضاً دیده شده که رام بازی را بعد از مدتی نمی‌شناسد. همچنین در اولین ورود باید دسته بازی را در نرم افزار تعریف کنید.
نرم افزار ppsspp شبیه ساز کنسول پورتابل پلی استیشن است و رامهای بازی نیز در همان سایت فوق قابل دسترس است. البته اگر بخواهید با رزولوشن اصلی دستگاه بازی را اجرا کنید به علت کیفیت پایین صفحه کنسولهای پرتابل، تصاویر بی کیفیت هستند و همچنین حجم رام بسیار بالا است. می تواند شبیه ساز رام شما را با دو برابر کیفیت اصلی اجرا کند ولی برای این کار باید اندروید باکس با سخت افزار بسیار قوی داشته باشید و مقرون به صرفه نیست زیرا بازی های خود اندروید جذاب تر، با کیفیت تر و با حجم کمتر هستند. البته می توان در تنظیمات نرم افزار گزینه پرش از فریم در صورت نیاز را فعال کرد (frame skipping) و بسیاری از بازی ها مانند مورتال کامبت، تیکن، Need for speed و .. را با یک اندروید باکس خوب و با کیفیت دو برابر رزولوشن اصلی انجام داد. این نرم‌افزار هم به صورت اتوماتیک دسته را شناسایی می کند ولی فولدر رام های بازی را باید به آن معرفی کنید. این نرم افزار هم بعضاً رام های بازی را خراب می کند.